IMO Tehlikeli Madde Açıklamaları

IMO Tehlikeli Madde Açıklamaları - FreightArea.com

Tehlike SınıfıAçıklamasıSembol Görseli
Sınıf 1:Patlayıcılar 
Sınıf 1.1: Kitle Halinde ve Birden PatlayanlarKitlesel bir patlamaya neden olabilecek patlayıcıları içerir. Bir patlama anında neredeyse tüm yükleri etkiler.
Sınıf 1.2: Parça Fırlatan Fakat Kitle Halinde PatlamayanlarParça fırlatama riski olan ama kitlesel bir patlamaya sebep olmayacak patlayıcıları içerir.
Sınıf 1.3: Alevli PatlayanlarYangın çıkarma tehlikesi olan ,patlama şiddeti hafif, az da olsa parça fırlatma tehlikesi mevcut, fakat kitle halinde patlamaya sebep olmayacak patlayıcıları içerir.
Sınıf 1.4: Düşük Zarar Veren PatlayıcılarHafif patlama riski olan, etkileri bulunduğu kabı aşmayacak ,dışarıda bir patlamaya veya yangına sebebiyet vermeyecek patlayıcıları içerir..
Sınıf 1.5: Patlaması Zor Fakat Kitle Halinde PatlayabilenlerKitle halinde patlayabilecek ama çok zor patlayan hassaiyeti çok düşük patlayıcıları içerir.
Sınıf 1.6: Patlaması Zor ve Kitle Halinde Patlama Tehlikesi OlmayanlarHem çok zor patlayabilecek,hassasiyeti çok düşük olan ve aynı zamanda kitle halinde patlama tehlikesi olmayan patlayıcıları içerir.
Sınıf 2 :Gazlar 
Sınıf 2.1: Yanıcı Gazlar454 kg (1001 lbs) olan ve at 20°C (68°F) altında gaz halinde bulunan maddelerdir. Bu maddelerin basınçları 101.3 kPa (14.7 psi) dir ve bu basınç altında kaynama noktaları 20°C (68°F) veya altıdır. 101.3 kPa (14.7 psi) basınçta ve hava karışımları %13 altında parlayıcıdırlar. Veya alt limit gözetilmeksizin en az % 12 hava karışımında ve 101.3 kPa (14.7 psi) basınçta yanıcıdırlar
Sınıf 2.2: Yanıcı ve Zehirli Olmayan GazlarBu sınıfta basınçlı gazlar, sıvılaştırlmış gazlar, basınçlı kryojenik gazlar, bir çözelti inide bulunan sıkıştırlmış gazlar ve okside edici gazlar bulunmaktadır. Yanıcı ve zehirli olmayan gazlar 20°C (68°F) sıcaklıkta 280 kPa (40.6 psia) basınç muhteviyatı olan 2.1 ve 2.3 sınıfına dahil olmayan gazlardır.
123