Millileşmiş - Millileşmemiş 2. El Konteyner

Millileşmemiş İkinci El Konteyner


Konteyner olarak üretilen ve çelik malzemeden üretilen kutular, lojistik işlemlerinde ve uluslar arası tüm taşıma işlemlerde de kullanılan ürünlere verilen addır. Konteyner olarak millileşmiş ve millileşmemiş konteyner türleri bulunabilir. Buna göre düzenleme seçenekleri ve satışlar yapılabilir. Gümrüklerdeki izinler de buna göre ayarlanabilir. 45 gün gibi gün seçenekleri işlenmez. Özel şirkerler kendi mal ve konteyner takip işlemini yine kendisi halleder ve gümrükteki kalma sürelerini de buna göre ayarlarlar.


Özel şirketler tarafından sık sık kullanılan tüm konteyner çeşitlerini de saymak gerekirse; Standart 20 feet, Standart 40 feet, Standart High-Cube 40 feet, Open Top 20 feet, Open Top 40 feet ve Reefer 20 feet, Reefer 40 feet, Flat rack 20 feet, Flat rack 40 feet, Collapsible flat rack 20 feet, Collapsible flat rack 40 feet, Platform 20 feet, Platform 40 feet ve birçok seçenek de sayılabilir. Millileşmemiş konteyner dendiğinde en çok bu ürünler tercih edilir. Yükleyen veya liman alımını sağlayan firmalarda uzak bölgelerde olması için bu organizasyon kullanılabilir.


Tahmil, ithalat ve tahliye işlemlerinde millileşmiş konteyner tipinden daha farklı olarak işlemler gerçekleşir. Bu nedenle bu bilgilerin öğrenilmesi ve buna göre bir taşıma işlemi yapılması gerekir. Millileşmemiş konteyner de yasal olarak devam ettirilir. Daha özel işlemler gerçekleştirilir. Firmalar ne olursa olsun taşıma işi yaptığı için güven verecek işlemleri yerine getirmekle yükümlüdür.


Millileşmiş İkinci El Konteyner


Lojistik işlemlerinde ve uluslar arası taşıma sistemlerinde, her tür malzemenin güven ve sağlamlık ile taşınmasını sağlayan çelik kutulara konteyner adı verilir. Konteynerler firmalar tarafından farklı ölçü ve tiplerde istenebilir ve teminleri sağlanır. Taşımacılık işlemlerinin vazgeçilmez parçasıdır. Millileşmiş konteyner ve millileşmemiş konteyner gibi tipleri de bulunur.


Millileşmiş konteyner, gümrüğe bağlı bir sistem içerir. Belirli ve güvenli taşıma işlemlerini sağlar. Millileşmiş konteyner için ülkede yükler tahliye edildikten sonra ithalat formaliteleri sağlanır. Limanların gümrük sahalarında bekletilir. 45 gün kadar bulundurma izni sağlanır. Malların 45 gün içinde gümrükten çekilmemesi gibi bir durum karşısında ithalatçılar Ticaret Bakanlığı aracılığı ile 30 gün daha verebilir veya farklı bir iş sürebilir. Eğer gereken sürede bu sağlanmazsa, mal ve kutular millileştirilir ve artık millileşmiş konteyner olarak geçer. Tamamen yasal olan bir durumdur.


Açık arttırma yöntemi ile de satış sağlanabilir ve bu hak da yine o firma sahibine ait olarak kabul edilir. Liman ve iletim masrafları da taraflarından karşılanır. Yüklerin iadesi ise, konuşulur ve bir karar göre iletilebilir veya kalabilir. Yine firma ve konteyner sahibi arasında halledilecek bir durumdur. Taşıyıcıların ipotek hakkı vardır ve bu hak Türkiye’de de geçerliliğini koruyan durumlardan oluşur.


Yasal işlemler gereğince bir firma konteyner aracılığı ile mal taşıması sağlamışsa, gümrük ve bulundurma durumlarına ve sürelerine çok dikkat etmelidir.


Tüm 2. el konteyner talepleriniz için info@nakliyemkolay.com adresinize email atabilirsiniz.